Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka do Luckau

W ostatnim tygodniu kwietnia grupa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie udała się na wycieczkę do manufaktury czekolady w Luckau. Ta mała firma rodzinna jest znana w całej Europie z produkcji „najzdrowszej” czekolady, wykonywanej z naturalnych surowców i według starych receptur.

 

Właściciel firmy, pan Thomas Michel, oprowadził nas po pomieszczeniach produkcyjnych. Dowiedzieliśmy się, że drzewa kakaowca rosną w krajach leżących w okolicach równika, a kwiaty tej rośliny są zapylane manualnie pincetą, gdyż na terenie równika panuje klimat niesprzyjający dla pszczół. Po zerwaniu owoców ziarna kakaowca są poddane fermentacji, suszone, a następnie wsypywane do worków, dalej trafiają do odbiorców, takich jak właściciel manufaktury w Luckau. Pan Michel objaśnił nam cały proces produkcji, począwszy od sortowania, poprzez rozdrabnianie, prażenie, mielenie ziaren aż po rozlewanie masy kakaowej do specjalnych foremek. Ten fragment produkcji podobal się nam najbardziej.

 

Na końcu mogliśmy skosztować różne rodzaje czekolad, począwszy od najbardziej gorzkiej, zawierającej 100% kakao!

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie obiektu zwanego Kulturkirche. Cały zespół został założony w XIII wieku przez zakon dominikanów, następnie służył jako koszary wojskowe oraz więzienie. Obecnie znajduje się tutaj m.in. muzeum. Mogliśmy zobaczyć stare cele więzienne, przyrządy stosowane wówczas w areszcie, więzienny gabinet lekarski itd.

W części muzealnej wspomnianego budynku podziwialiśmy m.in. kości mamuta, stare narzędzia rolnicze, a nawet … blaszany termofor, z którego ponoć korzystał sam Napoleon Bonaparte podczas pobytu w Luckau, kiedy wojska francuskie prowadziły tutaj działania wojenne.

 

Na rynku w kiosku każdy samodzielnie nabył pamiątki, a po drobnych zakupach w Lidlu ruszyliśmy w podróż powrotną do Sławy.

galeria

Mapa strony

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Blog szkoły

Gazetka szkolna